czwartek, 18 grudnia 2014

131. Liebster Blog Award

Przyznam, że rzadko biorę udział w łańcuszkach. Ale niektóre mi się podobają. Ten akurat mi się spodobał, że postanowiłam wziąć w nim udział.
Spodobały mi się pytania, które na swoim blogu zadała Pani_Wu i właśnie dlatego postanowiłam na nie odpowiedzieć. Odpowiedzi nie są długie, ale ja rzadko się rozpisuję.

1. Czego jako bloger oczekujesz od autorów recenzowanych przez siebie książek?

Pasjonującej akcji. Ciekawych bohaterów. Czasami niebanalnych intryg.

2. Czego poszukujesz, co cenisz w książkach polskich autorów/-ek? Co jest unikalne?

Czego szukam? Głównie tego, co wymieniłam w odpowiedzi na pytanie pierwsze. A co jest unikalne? Jako, że lubię historię, to sądzę, że polskie książki historyczne są ciekawe. Jako przykład mogę podać książki Bogusława Wołoszańskiego. Myślę też, że jeszcze niejedna fajna książka powstanie. Mam nadzieję.

3. Czego, według Ciebie, brakuje w polskiej literaturze (gatunek, element konstrukcji lub stylu, pazura, mocnych zakończeń etc, etc)?

Może to tylko moje odczucie, ale nie mam nic przeciwko temu, żeby było więcej ciekawych książek historycznych. np. z tajemnicami historii w tle.

4. Którą z przeczytanych lub także recenzowanych przez Ciebie książek chciałabyś/-chciałbyś zobaczyć sfilmowaną? Dlaczego?

Na chwilę obecną przychodzą mi na myśl cztery książki:
- „Natalii 5” i „Drugi przekręt Natalii” Olgi Rudnickiej. Te siostry są tak zakręcone i niepowtarzalne, że aż chciałabym je zobaczyć na ekranie.
- „Fartowny pech” Olgi Rudnickiej – film o polskiej mafii? Czemu nie. Jeżeli byłby tak dobry jak książka, chętnie poszłabym do kina.
- Cykl „Korpus” W. E. B. Griffina – gdyby książki z tej serii były naprawdę dobrze przeniesione na ekran, to mógłby wyjść niezły cykl filmów wojennych.

5. Twoja "perełka" - książka, o której nikt nie pisał na blogach, a Ty ją dla innych odkryłeś/-aś?

Trudno mi powiedzieć. Wydaje mi się, że wszystkie książki, o których pisałam do tej pory są mniej lub bardziej znane. A może o czymś nie wiem. J

6. Jaki jest według Ciebie największy, przereklamowany, blogowy bestseller, książka, która na blogach ma wysokie oceny i świetne recenzje, a Ciebie rozczarowała (co nie musi oznaczać, że jest złą książką)? 

Z blogowych bestsellerów na razie (na szczęście) nic mnie przesadnie nie rozczarowało. Oby się to nie zmieniło.

7.  Czy bierzesz udział w konkursach blogowych? Czy je organizujesz? Jakie masz zdanie na ich temat?

Od czasu do czasu biorę udział w konkursach, ale jak do tej pory żadnego nie zorganizowałam. Całkiem fajna zabawa, zwłaszcza w tych konkursach, w których trzeba trochę pogłówkować.

8. Kanon lektur szkolnych - to element polityki, zachęta do czytania, rozszerzenie wiedzy z historii, a może coś jeszcze? Jaką rolę spełnia i jaką, według Ciebie, powinien pełnić?

Sądzę że rozszerza wiedzę, nie tylko z historii, ale też wiedzę o kulturze. I sądzę, że przede wszystkim powinien poszerzać tę wiedzę o której wspomniałam. A polityka nie powinna być w to mieszana, bo może zaszkodzić. Oby nie.

9. Którą z lektur z obecnego (lub aktualnego w Twoich czasach) kanonu lektur usunąłbyś/-łabyś bezwzględnie i dlaczego?

Hmmm… Dobre pytanie. Ale gdybym już miała którąś usunąć, to byłyby to te dwie książki:
- „Lorda Jima” J. Conrada - nie przebrnęłam przez nią. Po prostu.  
- „Ludzi bezdomnych” S. Żeromskiego - zupełnie do mnie nie przemówiła. Nie twierdzę, że jest nieważna, zła, ale to jest jedna z niewielu lektur szkolnych, które przeczytałam i o których mam mało do powiedzenia. Zastanawiam się, na jaką można by ją wymienić. Na razie nie mam pomysłu.

10.  Z którym bohaterem z przeczytanych (lub napisanych przez siebie) książek chciałbyś/-łabyś się spotkać? Dlaczego? (zakładamy, że opcja "100% bezpieczeństwa" jest włączona).

Trudno mi wybrać jednego bohatera, ale stawiam na Craiga Lowella (cykl „Braterstwo Broni” W. E. B. Griffina). Inteligentny, przystojny i z charakterem.

11. Gdy pada śnieg, choinka świeci, a z kuchni dobiega zapach pierniczków, wtedy zazwyczaj sięgasz po książkę z półki. Jest to....?

Najlepiej coś, co przeniesie mnie w inny świat. Jak na przykład „Hrabia Monte Christo” A. Dumasa albo „Przeminęło z wiatrem” M. Mitchell.

To by było na tyle, jeśli chodzi o odpowiedzi. A jeśli chodzi o moje pytania, to przyznaję, miałam ich nie zadawać, ale jednak kilka przyszło mi na myśl. Podejrzewam, że niektóre z pytań (albo i wszystkie) już padły. Ale cóż... padną jeszcze raz w takim razie:

 1. Literaturę którego kraju lubisz najbardziej?

 2. Które 3 książki zabrałbyś/zabrałabyś na bezludną wyspę?

 3. Jaki jest Twój ulubiony gatunek literacki?

 4. Który z gatunków omijasz szerokim łukiem?

 5. Kto jest Twoim ulubionym bohaterem?

 6. Co chciałbyś/chciałabyś mu powiedzieć, gdybyś go spotkał/spotkała?

 7. Które miejsce znane Ci dotąd z książek chciałbyś/chciałabyś odwiedzić?

 8. Która szkolna lektura podobała Ci się najbardziej?

 9. Która szkolna lektura podobała Ci się najmniej?

10. Który z pisarzy jest według Ciebie świetny, ale niestety mało znany?

11. Czy jest autor, którego książki chciałbyś/chciałabyś koniecznie przeczytać, ale z różnych powodów do tej pory tego nie zrobiłeś/zrobiłaś? Jeśli tak, to który?


Do odpowiedzi na pytania zapraszam każdego, kto ma ochotę odpowiedzieć. Można odpowiedzieć w komentarzu lub na swoim blogu. Jeżeli ktoś postanowi odpowiedzieć na blogu, to proszę o link do odpowiedzi. Z góry dziękuję :).

8 komentarzy:

 1. Droga Mafio!
  Bardzo dziękuję Ci za odpowiedzi :)
  Zdecydowanie zgadzam się z Tobą, że historia Polski jest tym unikalnym elementem, który wyróżnia książki polskich autorów. Z wywiadu z Zygmuntem Miłoszewskim wiem, że właśnie dla poznania Polski, jego książki czytają Francuzi.
  W sprawie "Lorda Jima" podzielasz chyba zdanie mojej polonistyki z LO :D Miałam wrażenie, że chciała szybko rozprawić się z tą nudą, a niestety trafiłam się ja - zakochana w książkach Conrada od pierwszej litery, wielbiciela jego stylu, maniaka jego moralnych dylematów. Wyrzucić "Lorda Jima"? Nigdy! :)
  Co do konkursów - mam wrażenie, że ludzie wolą te łatwe. Jesteś w mniejszości, ale...jeśli będzie więcej głosów podobnych, to warto przemyśleć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie "Lord Jim" pokonał. Przyznaję. "Jądro ciemności" przeczytałam, ale średnio mi się podobało. Na chwilę obecną nie jest mi po drodze z Conradem. Chociaż z drugiej strony podobało mi się "Nad Niemnem", którego niektórzy nie mogą przebrnąć. :) Ilu czytelników, tyle gustów. ;)

   Usuń
  2. Tak! Przez "Nad Niemnem" przefrunęłam pomijając opisy :) Czyli migiem ;)
   Obecnie też nie mam apetytu na Conrada, ale czytałam go namiętnie :)
   Oprócz gustów są jeszcze okresy zamiłowania np. Agathą Christie albo literaturą latynoamerykanską :)

   Usuń
  3. A owszem.Tak też może być, choć akurat staram się czytać wszystkiego po trochu. I możliwe też, że przekonam się do czegoś, co teraz mi nie podchodzi. Sądzę, że ważne jest, żeby nie czytać na siłę, bo tak wypada. :)

   Usuń
  4. Zgadza się, ja też nie lubię czytać, bo tak wypada. Aczkolwiek głupio się niekiedy czuję, że nie przeczytałam jakiegoś ważnego dzieła :)

   Usuń
  5. Też tak czasem mam. Jest całkiem sporo ważnych dzieł, których jeszcze nie czytałam. Ale to na pewno jest do nadrobienia. :)

   Usuń
 2. Moje odpowiedzi:

  1. Literaturę którego kraju lubisz najbardziej?

  Miewam "fazy" na literaturę np. chińską, z akcją osadzoną w RPA lub inną. Chwilowo jestem bez fazy w tej dziedzinie :)
  Ale wybieram polskie książki o Polsce.

  2. Które 3 książki zabrałbyś/zabrałabyś na bezludną wyspę?

  Przewodniki przetrwania, czy nawet survivalu. I notes (pusty) oraz ołówek.

  3. Jaki jest Twój ulubiony gatunek literacki?

  Kilka: powieść obyczajowa, reportaż, powieść przygodowa, kryminał. szybciej wymieniłabym czego nie lubię i nie czytam :)

  4. Który z gatunków omijasz szerokim łukiem?

  Fantasy.

  5. Kto jest Twoim ulubionym bohaterem?

  Małgorzata z książek Judith Merkle Riley :)
  No i Hercules Poirot, ma się rozumieć :)

  6. Co chciałbyś/chciałabyś mu powiedzieć, gdybyś go spotkał/spotkała?

  Pochwaliłabym jego geniusz (herculesa Poirot) i zapytałabym o kilka spraw technicznych :)

  7. Które miejsce znane Ci dotąd z książek chciałbyś/chciałabyś odwiedzić?

  Chiny.

  8. Która szkolna lektura podobała Ci się najbardziej?

  "Lord Jim" Conrada :) :) :)

  9. Która szkolna lektura podobała Ci się najmniej?

  A nie pamiętam. Noooo tak..."Nad Niemnem" ;)

  10. Który z pisarzy jest według Ciebie świetny, ale niestety mało znany?

  Nie umiem odpowiedzieć. Znany dla mojego pokolenia, a nie znany dla młodych etc? A może ja myślę, że nieznany, a znany? Nie wiem.

  11. Czy jest autor, którego książki chciałbyś/chciałabyś koniecznie przeczytać, ale z różnych powodów do tej pory tego nie zrobiłeś/zrobiłaś? Jeśli tak, to który?

  Tak, jest. Nie powiem o kogo chodzi bo się wstydzę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odpowiedzi. Faktycznie, mamy na odwrót. "Nad Niemnem" podobało mi się bardziej, ale nie wskazałabym jej chyba jako ulubioną swoją lekturę. :)

   Pytanie 10 można różnie potraktować. Np. znany dla starszych pokoleń, a dla tych najmłodszych nie. Mogą paść naprawdę ciekawe propozycje. ;)

   Usuń