wtorek, 26 sierpnia 2014

103. Vladimir Arsenijević "Pod pokładem: Opera mydlana"

Tytuł oryginału: „U potpalublju. Sapunska opera”
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Rok wydania: 2003
Tłumacz: Magdalena Petryńska
Ilość stron: 96
Ocena: 3/6

Trwa kolejny miesiąc wyzwania słowiańskiego. I w ramach wyzwaniowego sierpnia sięgnęłam po książkę Vladimira Arsenijevića. A czy ta niedługa powieść przypadła mi do gustu? Tak średnio.

Jest rok 1991. Oto mamy mieszkające w Belgradzie młode małżeństwo. Małżeństwo, któremu wkrótce urodzi się potomek. Niezwykle ważne wydarzenie, ale czy można powiedzieć, że jest to dla nich pełen radosnego oczekiwania czas? Nie do końca. Cały czas trwa wojna, co jakiś czas ktoś znajomy wyjeżdża za granicę, ktoś dostaje wezwanie do wojska, ktoś na wojnie ginie. Ginie też Lazar, brat głównej bohaterki. Cóż. Czasy niełatwe.

Przyznaję, że o autorze powieści wcześniej nie słyszałam. Ale na okładce książki znalazłam informację, że za swoje dzieło Vladimir Arsenijević został uhonorowany nagrodą czasopisma „NIN” wydawanego w Belgradzie. Dzieło to, jak już napisałam kilka linijek wyżej, jest kolejną powieścią, w której tle pojawia się wojna bałkańska. Ale mimo, że przeczytałam ją dość szybko, to opowieść mnie nie porwała ani nie zachwyciła. Byłoby jednak przesadą, gdybym powiedziała, że jest beznadziejna. Jednak trochę się obawiam, że za jakiś czas treść tej opowieści mi umknie. Ale czy tak się stanie, zobaczę w bliższej lub dalszej przyszłości.

-----

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Czytam słowiańskich pisarzy:  Sierpień 2014 -  Federalna Republika Jugosławii (książka napisana w latach 1992-2003), Serbia i Czarnogóra (książka napisana w latach 2003-2006), Serbia (książka napisana po 2006 roku), Czarnogóra (książka napisana po 2006 roku) – sierpień 2014.

2 komentarze:

  1. Niespecjalnie ta książka przypadła mi do gustu. Natomiast ciekawe wyzwanie :D
    http://artemis-shelf.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń