poniedziałek, 30 czerwca 2014

91. Miljenko Jergović "Ojciec"

Tytuł oryginału: „Otac”
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Rok wydania: 2012
Tłumacz: Magdalena Petryńska
Ilość stron: 208
Ocena: 4/6

Słowiańskiego wyzwania ciąg dalszy. Tym razem przeglądając biblioteczne półki z książkami południowosłowiańskimi znalazłam książkę Miljenki Jergovića. Przyznaję, że wcześniej o nim nie słyszałam, a w notce na okładce przeczytałam, że jest jednym z najwybitniejszych pisarzy chorwackich. Przejrzałam książkę i postanowiłam wypożyczyć i przeczytać.

Swoją książkę Miljenko Jergović poświęcił swojemu zmarłemu ojcu. Przedstawia nam w niej, jakim człowiekiem w jego oczach był. I zastanawia się, co sprawiło, że jego ojciec – Dobroslav Jergović – był takim człowiekiem, jakim był. Czy niełatwe czasy, w jakich przyszło mu żyć? A może sytuacja rodzinna? A może jedno i drugie. Miljenko Jergović na kartach eseju opowiadając nam o Dobroslavie Jergoviću nie pomija ani swojej rodziny, ani niełatwej historii Bałkanów.


Książka jest niewątpliwie warta uwagi. Na pewno dowiemy się z niej nie tylko czegoś o autorze. Dowiemy się też na pewno czegoś o konfliktach na Bałkanach, których jak wiemy w XX wieku było sporo. Znajomość z twórczością Miljenki Jergovića zaczęłam od ciekawej pozycji. I sądzę, że na tej jednej książce się ona nie skończy. 

-----

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Czytam słowiańskich pisarzy:  Chorwacja (Książka napisana po 1991 roku) – czerwiec 2014.

8 komentarzy:

 1. Gorąco polecam z tej serii "Bukareszt, kurz i krew"... http://szurens.blogspot.com/2013/10/bukareszt-dehnel-komiwojazer.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za propozycję. Jak mi wpadnie w ręce to przeczytam. ;)

   Usuń
 2. «a w notce na okładce przeczytałam, że jest jednym z najwybitniejszych pisarzy chorwackich»
  Według notek na okładkach na świecie nie istnieją niewybitni pisarze :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam się na chorwackiej literaturze i nie wiem czy biograficzne wątki zainteresowałyby mnie w tej książce, ale historia konfliktów na Bałkanach jak najbardziej tak! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dość ciekawie wpleciona jest w książkę. Zawsze to inne spojrzenie niż podręcznikowe. ;)

   Usuń
 4. Miałam okazję poznać twórczość tylko jednego chorwackiego pisarza zatem bardzo chętnie poszerzę swoje horyzonty;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w ogóle niewielu pisarzy bałkańskich znam. Ale zawsze można to nadrobić. ;)

   Usuń