czwartek, 9 kwietnia 2015

169. Ankieta nr 15

Czas na małą zmianę pytania ankietowego. Poprzednie pytanie brzmiało:

Którą epokę literacką lubisz najbardziej?

- Starożytność
- Średniowiecze
- Renesans
- Barok
- Oświecenie
- Romantyzm
- Pozytywizm
- Młodą Polskę
- XX-lecie międzywojenne
- Okres II wojny światowej
- Literaturę współczesną

Oddano 24 głosy, które rozłożyły się tak:

- Starożytność – 13%
- Średniowiecze – 4 %
- Renesans- 0 %
- Barok – 8%
- Oświecenie – 0 %
- Romantyzm – 0%
- Pozytywizm – 13%
- Młodą Polskę - 0%
- XX-lecie międzywojenne – 0%
- Okres II wojny światowej – 0%
- Literaturę współczesną – 63%


Większość głosujących lubi literaturę najnowszą. Skąd tak mało głosów na pozostałe epoki? Może to efekt niechęci do lektur szkolnych? To na pewno ciekawy temat do dyskusji. Za jakiś czas być może wrócę do tego pytania, może zagłosuje więcej osób, a głosy może rozłożą się inaczej. Gusta zawsze mogą się zmienić.


A skoro jest podsumowanie, to jest i nowa ankieta. Tym razem spytam, którego z moich ulubionych autorów lubicie najbardziej. 

2 komentarze:

 1. Nie jest tak, że nie lubię literatury dawnej. Na pewno współczesnej czytam najwięcej, bo i jest jej najwięcej. A ileż dzieł mamy z dawnych okresów?
  Do poduchy nie wezmę Iliady, przynajmniej nie po ciężkim dniu w pracy, a jakiś kryminał i owszem. Z wielką chęcią sięgam po współczesną literaturę, w której akcja dzieje się w wymienionych epokach. Poznaję wtedy historię i obyczaje, ale wszystko pokazane jest na obecną modłę, a nie na przykład heksametrem plus wymagające dogłębnej wiedzy historycznej metafory.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Wieczór czasem ciężko czytać dawną literaturę. Też najczęściej sięgam po literaturę współczesną i nie sięgnęłabym na przykład po poematy romantyczne. Prędzej po powieść z okresu pozytywizmu. Chociaż dzieła młodopolskie i dzieła z okresu międzywojennego też mogą być ciekawe. ;)

   Usuń