środa, 6 listopada 2013

42. Mario Puzo "Ostatni Don"

Tytuł oryginału: „The Last Don”
Wydawnictwo: MUZA SA
Rok wydania: 2003
Tłumacz: Monika Sujczyńska
Ilość stron: 632
Ocena: 5/6


„Ostatni Don” jest kolejną  powieścią Mario Puzo, w której główną rolę odgrywa mafijna rodzina. Rodzina, której głową jest don Domenico Clericuzio. Don, po krwawej wojnie z rodziną Santadio, postanawia, że jego potomkowie wtopią się w społeczeństwo. Ale czy wszyscy będą tego chcieli?

Na kartach powieści poznajemy i śledzimy losy dość licznej rodziny dona żyjącej i działającej w Nowym Jorku, Las Vegas i Los Angeles. Jak się to czasem zdarza, nie wszystkie ich działania są zgodne z planem don Domenica i nie spotykają się z aprobatą nestora rodu. No cóż. Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Nie każdy chce żyć w zgodzie ze społeczeństwem. A jak się to może skończyć? Nie zawsze ciekawie niestety.

Nie jest to pierwsza i nie ostatnia książka M. Puzo, którą przeczytałam. Na żadnej z jego książek dotąd się nie zawiodłam. Na tej również. Momentami miałam wręcz wrażenie, ze jestem w Los Angeles albo w Las Vegas. I po oderwaniu się od lektury czułam się, jakbym wróciła z dalekiej podróży. Na takie książki chciałabym trafiać.

2 komentarze:

 1. Ja jakieś dwa lata temu zabrałam się za "Rodzinę Borgiów" i ze wstydem przyznam, że utknęłam. Po Twojej recenzji chyba dam drugą szansę Autorowi i zmierzę się z innym tytułem.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Rodzina Borgiów" dopiero przede mną. Jak mi nieco kolejki zmaleją, to zapewne po nią sięgnę. ;)

   Usuń