poniedziałek, 25 lutego 2013

7. Charles Frazier "Zimna Góra"

Tytuł oryginału: „Cold Mountain”
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2004
Tłumacz: Zdzisława Lewikowa
Ilość stron: 496
Ocena: 5/6

Trwa wojna secesyjna. On – Inman – żołnierz armii Południa, ona – Ada – córka pastora. Inman, zostaje ranny w jednej z bitew. Ucieka ze szpitala i rusza w długą i niełatwą drogę do domu. Ada po śmierci ojca zostaje sama z gospodarstwem. Inmanowi w trakcie podróży przytrafiają się różne przygody, niekoniecznie miłe. Choć trafia też na przyjaznych ludzi. Do Ady pewnego dnia przybywa Ruby. Zostaje na farmie i pomaga Adzie, a właściwie organizuje wszelkie prace gospodarcze. Inman po długich tygodniach wraca w swoje rodzinne strony. Nieco wcześniej na farmie pojawia się ojciec Ruby. Czy wszyscy będą szczęśliwi?

Może w książce akcja toczy się dość powoli i spokojnie, ale z zainteresowaniem śledziłam losy bohaterów i przez całą książkę życzyłam bohaterom jak najlepiej. Niestety, nie wszystkim się udało. Szkoda, większość bohaterów wzbudziło moją sympatię.

W tle pojawia się też wątek niewolników. Nie jest jednym z najważniejszych wątków, ale niewolnicy pojawiają się i w rozmowach, i na drodze bohaterów.

Sądzę, że książka warta jest tego, by po nią sięgnąć i ją przeczytać. Na podstawie „Zimnej Góry” powstał film „Wzgórze Nadziei”.

-----

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Trójka E-pik w kategorii: powieść z wątkiem niewolnictwa (luty 2013).

2 komentarze: