niedziela, 9 października 2016

260. Martin Pollack "Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji"

Tytuł oryginału: „Kaiser von Amerika: Die große Flucht aus Galizien
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Rok wydania: 2011
Tłumacz: Karolina Niedenthal
Ilość stron: 258
Ocena: 5/6

Nie muszę się chyba przesadnie rozpisywać o tym, że lubię książki historyczne. Niekoniecznie typowe podręczniki, ale książki, z których dowiem się czegoś nie tylko o władcach, przepychankach na najwyższych szczeblach władz czy słynnych bitwach, ale też o problemach zwykłych ludzi. A jeśli znajdę w nich co nieco o historii regionu, to tym  bardziej książka może mnie wciągnąć.

Jedną z takich właśnie wciągających książek jest książka Martina Pollacka, który w swych reportażach ukazał masową emigrację z Galicji na przełomie XIX i XX wieku. Nigdy nie zgłębiałam się w tę tematykę, więc dzięki „Cesarzowi Ameryki” dowiedziałam się trochę o galicyjskich problemach społecznych przełomu wieków. Chociaż jak sądzę te problemy istniały też wcześniej i na pewno nie wzięły się znikąd.

Martin Pollack przedstawił nam w swych reportażach nie tylko ówczesne problemy emigracyjne, ale też konkretnych ludzi, którzy wyjeżdżali za ocean w poszukiwaniu lepszego życia. Ale nie tylko ich znajdziemy w owych reportażach. Poznamy tu też oszustów, którzy dorabiali się wykorzystując ludzką biedę, niewiedzę i naiwność… Ale takie persony zawsze niestety się pojawiały i chyba nie przestaną się pojawiać.

Jest to pierwsza książka Martina Pollacka, po którą sięgnęłam. Nie żałuję i podejrzewam, że to dopiero początek znajomości z książkami tego autora. Nie wątpię, że warto po niego sięgnąć.

4 komentarze:

  1. Ja również bardzo lubię książki historyczne i chętnie po nie sięgam. Tematyka związana z Galicją nie jest mi bardzo dobrze znana, więc chętnie dowiedziałabym się czegoś nowego.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam już o tej książce i jestem nią zainteresowana, bo sama pochodzę i mieszkam w byłej Galicji.

    OdpowiedzUsuń