sobota, 26 grudnia 2015

212. Joanna Siedlecka "Obława. Losy pisarzy represjonowanych"

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2005
Ilość stron: 340
Ocena: 4/6
                               

Każdy z nas wie co nieco o epoce PRL.  Część z nas dobrze pamięta tę epokę, część zna tylko z filmów i książek. A tych ostatnich o powojennej historii Polski powstało już całkiem sporo. Jedną z nich jest książka Joanny Siedleckiej „Obława: Losy pisarzy represjonowanych”. Kiedy pierwszy raz ją zauważyłam, od razu zaintrygował mnie jej tytuł. Zwłaszcza, że interesują mnie książki o okresie wojny i wspomnianej wyżej epoce PRL.

Joanna Siedlecka w swojej książce przedstawiła nam pisarzy, który w latach powojennych przeciwstawiali się władzy, działali w opozycji, tworzyli dzieła, które rzeczonej władzy niekoniecznie się podobały. Przez swoją niepokorną działalność nieraz mieli utrudniane (to dość łagodne określenie) życie. Część z przedstawionych pisarzy niestety została nieco  zapomniana, o części jednak pamiętamy.

Pisarzami, o których jest „Obława”, są: Wojciech Bąk, Jerzy Braun, Stefan Łoś, Władysław Grabski, Helena Zakrzewska, Jerzy Szaniawski, Jerzy Kornacki, Jerzy Zawieyski, Melchior Wańkowicz, January Grzędziński, Paweł Jasienica, Ireneusz Iredyński i Jacek Bieriezin. Być może nie wszyscy będą się utożsamiać z wymienionymi literatami, z ich działalnością, ale na pewno warto sobie ich przypomnieć i poznać nieco lepiej.


Autorka stworzyła dobrą, wartą przeczytania książki. Niewątpliwą zaletą jej dzieła są też dołączone zdjęcia i fotokopie archiwalnych materiałów. Dzięki zbiorowi opowieści o literatach dowiemy się czegoś o realiach lat PRL. Warto. Ja się nie nudziłam. I chętnie poznam inne dzieła Joanny Sieldeckiej.  

2 komentarze:

  1. Apropos zagłębiania się w epokę PRLU - 333 popkultowe rzeczy... PRL mogę polecić ;)

    OdpowiedzUsuń